Na samom početku godine, naišli smo na priče o umetnosti koja podstiče dobročinstvo, a s druge strane smo se susreli sa akcijom dobročinstva koja pomaže razvoju kulture i umetnosti. Ove dve filantropske „forme” dozvoljavaju da se promocijom umetnosti dostignu važni društveni ciljevi poput smanjenja siromaštva, ali pomažu i da umetnici dođu do neophodnih sredstava za razvoj svojih talenata.

Kao što nam potvrđuju dolenavedeni primeri, krajnji ciljevi se mogu postići na mnoge načine – kroz fandrejzing, virtuelne izložbe, velike aukcije, a u nekim slučajevima renomirani umetnici pomažu određenim društvenim problemima.

Ukoliko si i ti naklonjen/a umetnosti koja služi većem dobru, pogledaj koji projekti od važnosti za lokalne zajednice su lansirani u prethodno vreme širom Zapadnog Balkana.  

Virtuelna humanitarna izložba Međunarodne likovne kolonije  

Udruga EKO ZH i ove godine organizuje virtuelnu izložbu umetničkih radova humanitarnog karaktera.

Na izložbi će biti prikazano 70 radova studenata likovnih akademija iz Širokog Brijega, Trebinja, Banja Luke, Sarajeva, Beograda, Cetinja, Rijeke i Niša.

Prekrasni blidinjski krajolici bili su izvor nadahnuća za studente pa tako sve slike sadrže motive prirode koji prikazuju raskoš lepota prikazanih na platnu, saopštili su organizatori.

Izložba je humanitarnog karaktera te će sva prikupljena sredstva od prodaje slika biti donirana Centru za decu s posebnim potrebama „Marija Naša Nada” u Širokom Brijegu.

Likovni radovi mogu se pogledati na internetskoj stranici http://ekozh.org/ do ponedjeljka, 31. januara 2022, a za sve dodatne informacije o ponuđenim slikama zainteresovani mogu kontaktirati Udrugu za razvoj okoliša i kulturu EKO ZH na e-mail adresu info@ekozh.org.

Galerija fakulteta likovnih umetnosti: Humanitarna izložba studenata za Anu Vukadinović  

U znaku plemenitosti otpočela je izlagačka sezona u Galeriji Fakulteta likovne umetnosti u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu.

Naime, Novogodišnjom humanitarnom izložbom radova studenata FLU u Beogradu, prikučili su se pomoći za Anu Vukadinović, koja boluje od bulozne epidermuloze.

Postavka je trajala do 15. januara.

Kika dobila profesionalni saksofon: Talentovana devojčica konačno ima kvalitetan instrument

Devetogodišnja devojčica iz Paraćina, Kristina Kika Vasić, koja je privukla veliku pažnju pobedama na takmičenjima i nastupima u Srbiji i inostranstvu, u ovoj godini sviraće na profesionalnom saksofonu koji će doprineti njenim novim uspesima.

Instrument visokog kvaliteta „selmer superaction 2“ njena porodica je uspela da kupi zahvaljujući donaciji koju je Kika dobila od kompanije „Moravacem“, na inicijativu predsednika opštine Paraćin Vladimira Milićevića, njenog nastavnika Nemanje Stojadinovića i „Virtuozok talenat šou“ produkcije iz Mađarske - koja je najzaslužnija za ogroman muzički uspeh ove devojčice.

Kika je donedavno svirala na saksofonu koji joj je pozajmljivala Muzička škola „Milenko Živković“, koju pohađa, ali sada konačno ima svoj instrument i to profesionalan. Ona je to zaslužila svojim talentom, trudom i uspesima, a i saksofon koji je Kika dobila zaslužuje da ona svira na njemu. Sve u svemu, to je jedna dobitna kombinacija za buduće uspehe, kaže Kristinin otac Boban Vasić.

Protekla godina, podsetimo, maloj saksofonistkinji donela je veliku popularnost i brojne nagrade. Osim pobede na više internacionalnih takmičenja, bila je specijalni gost na koncertu najvećeg svetskog operskog pevača Plasida Dominga koji je održan na stadionu Tašmajdan u Beogradu, nastupala je ponovo u Budimpešti i za zvaničnike Evropskog parlamenta u Strazburu, a poslednji veliki nastup imala je u decembru prošle godine na koncertu „Virtuoza“ u Dubaiju.

Muzičko-poetsko veče za pomoć Luki Stevanoviću

U Bijeljini je u subotu, 15. januara, održano humanitarno muzičko-poetsko veče s ciljem prikupljanja sredstava za lečenje dečaka Luke Stevanovića iz Ugljevika, koji je oboleo od leukemije.

Humanitarno veče održano je u Eparhijskom domu u porti Manastira Svetog Vasilija Ostroškog u 18 časova, gde je postavljena korpa za priloge.

Učesnici su Crkveni hor „Sveti kralj Vladislav” iz Dvorova, „Petropavlovski pojci”, ženska vokalna grupa Srpskog kulturno-umetničkog društva „Semberija”, te učenici osnovnih škola iz Bijeljine.

Humanitarno veče organizuje bijeljinsko Udruženje građana „Roditelji za prava djece”, koje je pozvalo sugrađane da svojim učešćem pomognu Lukino lečenje.

Ovo udruženje je početkom meseca u Bijeljini organizovalo i humanitarnu predstavu i kulturno-umetnički program za decu i odrasle, kada je prikupljeno 850 KM.

Otvorena humanitarna izložba „Kistom i olovkom protiv siromaštva”

U Umetničkoj galeriji „Velimir A. Leković” Kulturnog centra Bar je otvorena humanitarna izložba radova poznatog hrvatskog slikara-naivca Alojza Horvata i barskih likovnih stvaralaca pod nazivom „Kistom i olovkom protiv siromaštva“.

Izložba je realizovana u saradnji Župa Šušanj-Brca-Sutomore i Župe Bar, NVO Novo Sutomore i Umetničke galerije „Velimir A. Leković” (JU Kulturni centar Bar).

Moderatorka večeri Ana Čakalović iz NVO Novo Sutomore je kazala da su se okupili sa lepim ciljem – da kroz umetnost pomognu i „onima koji su bili manje snađeni od nas“.

Ona se zahvalila i svim umetnicima koji su donirali svoje radove za ovu priliku.

Jasmina Rabrenović je, u ime NVO Žene Bara, istakla da su se okupili na ovoj humanitarnoj izložbi radova i aukciji istovremeno, da prikupe sredstva koja će biti namenjena za Narodnu kuhinju koju vodi ovo udruženje.

Zahvalne smo ljudima koji čine dobro i šire dobro, zbog kojih opstajemo skoro četiri godine. Večeras se zahvaljujem vama, uvaženi umjetnici, koji bojate život vedrim bojama i darujući emocije prenijete na platna darujete dio sebe. Iza svake od ovih slika mi vidimo lice djeteta ili starog bespomoćnog čovjeka. Vašu pomoć doživljavamo kao tople svjetiljke koje nam obasjavaju put do njih. Mnogo nam znači saznanje da nismo same u pomoći nesnađenim, nepoznatim sugrađanima i zahvalne smo u njihovo i naše ime od srca. Svjesne smo da se samo udruženi možemo odazvati pozivima u pomoć kojih je nažalost sve više. U ove blage dane, uoči rođenja Isusa Hrista – sina Božjeg, dajemo doprinos utemeljenju njegove riječi i djela, da ljubimo bližnjeg, da sa njima dijelimo radost i tugu, težinu i vedrinu. Neka vam predstojeći praznici donesu zdravlje i sreću, mir i spasenje, a ljubiteljima umjetnosti uživanje u večerašnjoj izložbi, kazala je Rabrenović, zahvalivši se župama Šušanj, Brca, Sutomore i Bar, NVO Novo Sutomore i upravniku umjetničke galerije „Velimir A. Leković“ Milunu Lutovcu na organizaciji ove večeri.

Zoran Đukanović, predstavnik Uprave za saradnju sa dijasporom i iseljenicima Vlade Crne Gore, zahvalio se na pozivu i časti da prisustvuje otvaranju izložbe, koja za ovu instituciju ima dvostruki značaj.

Prvo, umjetnost je ono što nas zbližava i budi najfinija osjećanja kod svih nas, tako da spoznaja da smo i mi dijelom doprinijeli tim osjećanjima ispunjava nas ponosom. Drugo, humanitarni rad, tj čovjekoljublje je najbolja osobina čovjekova. Pomoći drugome u nevolji, to je ljudska dužnost najsvetija. Iz saradnje barskih nevladinih organizacija i umjetničke galerije „Velimir A. Leković” proistekla je ova divna izložba i mi smo jako zadovoljni kako je sve to urađeno. Nadamo se da će korisnici pomoći Narodne kuhinje biti zadovoljniji onim što bude proizvod ove izložbe, a to su donacije od sredstava koja će se dobiti prodajom ovih vrijednih umjetnina-naveo je Đukanović i poželio da izložba potraje i bude posjećena, da izložene slike pronađu svoje kupce, a Narodna kuhinja izvor novih sredstava za svoj svakodnevni humanitarni rad. 

Upravnik galerije i kustos ove izložbe dr Milun Lutovac je istakao da se na kraju jedne prilično burne godine, „kao neka tačka, pojavljuje jedna humanitarna izložba koja je višeslojna, koja u sebi krije mnogo različiih značenja, a jedno od osnovnih je taj da čovjek pazi čovjeka“.

Neobična je priča o siromaštvu, o onome što nas je pokrenulo da napravimo ovu izložbu. Što god smo radili vezano za nju bilo je iskreno i sa namjerom da se djela koja su ovdje plasiraju, da se prodaju i budu u domovima onih koji vole umjetnost, a s druge strane da tu ljubav prema umjetnosti pretvorimo u korist koja će se preliti kroz ono elementarno potrebno, a to je jedan obrok u Narodnoj kuhinji koji je neophodan mnogim našim žiteljima. Razmišljajući šta da kažem prilikom otvaranja ove izložbe, pomislio sam na jednu neobičnu dimenziju da, pored svih tih velikih turističkih vodiča, pored velikih političkih i geostrateških planova koji se prave ovih dana na našoj planeti, još nisam čuo da je neko napravio vodič za siromaštvo. A mislim da bi vodič za siromaštvo najbolje govorio o trenutnom stanju na planeti o svim onim problemima koji nas pritiskaju, koji nas dovode u jednu neobičnu situaciju da se borimo sami sa sobom i sa svim onim što ovaj svijet, koliko god napreduje, krije u sebi. Onu zamku da se možda nalazi neka tama koja je još uvijek spakovana u onu Pandorinu kutiju, kazao je Lutovac.

Dr Dejan Turza, župnik Sutomora, Brce i Šušanja zvanično je otvorio izložbu.

Veče je muzikom obogatio talentovani gitarista Novak Gvozdenović. Sva sredstva prikupljena na ovoj humanitarnoj izložbi biće namenjena za Narodnu kuhinju NVO Žene Bara. Izložba će biti otvorena do 23. januara naredne godine.

Na izložbi, pored dela Alojza Horvata, čija je postavka u osnovi inicirala ovaj projekat, izloženi su radovi Muharema Muratovića, Gorana Ćetkovića, Maje Čakalović, Marka Čakalovića, Vlada Iličkovića, Petra Vujoševića, Miluna Lutovca, Dalibora Dada Ćetkovića, Jasmine Ćetković i Danijele Stanković Drobnjak.

Humanitarna izložba slikara Idriza Sadikaja: Lepom umetnošću do toplog obroka za siromašne školarce

Prva pa humanitarna. Tako se poznati-nepoznati pulski slikar Idriz Sadikaj, umetničkog imena J.C. Maxim nakon četiri decenije rada i života na relaciji Pariz - Pula odlučio predstaviti svojim sugrađanima i podario im izložbu jednog dela njegova velikog umetničkog opusa koji je predstavljen u novoj, ingenioznoj inicijativi revitalizacije napuštenih ili neiznajmljenih gradskih prostora i njihovog pretvaranja u privremene galerije. Time grad, ali i građani, gotovo bez ikakvih finansijskih izdataka dobijaju novi kulturni proizvod, ali i novu vizuru, kao i svest da su gradski prostori zajedničko dobro te da bi građani trebali znati kako se njime raspolaže.

Upravo se to dogodilo humanitarnom izložbom Maxima koja je u Ulicu Sergijevaca 21 privukla mnoštvo ljubitelja njegova rada, ali i isto tako usputnih prolaznika koje je Advent vratio u grad, a dodatni sadržaj privukao njihovu pažnju. Zanimljivo je da je ovaj pulski slikar gotovo nepoznat u vlastitom gradu dok njegove slike kupuju ljudi sa svih strana sveta. Jedna od njih se nalazi i u društvu velikana svetskog slikarstva u World Trade Center-u u Njuroku. Izložba je prodajnog humanitarnog karaktera, a celokupni prihod od prodaje slika namenjen je onim pulskim školarcima koji zbog teškog imovinskog stanja nemaju adekvatne obroke.

Snimio Duško Marušić Čiči

Počelo se događati nešto što nam nudi optimizam, a to je da se prostori koji su inače zapušteni, a u vlasništvu su Grada, brzo pretvaraju u galeriju te privlače ljude, odnosno građane u grad. Potpuno smo svjesni toga da je trgovina u centru grada gotovo potpuno mrtva i da će u budućnosti sigurno strateški trebati planirati i razmišljati da se ovi prostori, između ostalog, nude kulturnjacima i likovnim umjetnicima, osvrnuo se na hvalevrijednu gradsku inicijativu istaknuti akademski pulski kipar Eros Čakić koji je tom prilikom predstavio autora.

Idriz je plemenit, samozatajan, nikada se nije gurao i nametao. A radio je strpljivo i dugo, četiri desetljeća na Montmartreu, zamislite kakva je to škola. Uz umjetnost koju najviše voli, živi s njom i živi od nje te je jedan od likovnih umjetnika koji se mogu pohvaliti i time, priredio je izložbu humanitarnog karaktera, pomislivši i na one koji su potrebiti. Ovaj plemeniti čin koji vuče za sobom i neka druga razmišljanja o tome tko sve u ovom gradu živi, a o kome ne znamo ništa. O mogućnostima da kroz prostore koji su zapušteni i naše razmišljanje o korištenju grada konačno upoznamo sebe i ljude koji mogu dati gradu ono dostojanstvo koje treba imati i koji je Pula nekada imala. Pokrenulo se i nadam se da će to ići nabolje te da će takvih prostora biti još više. Razgovarali smo o mogućnostima da se u ovoj ulici utemelji jedan ex tempore koji bi se događao leti sve do Kandlerove. To je jedna od ideja koje ćemo, zajedno s Turističkom zajednicom plasirati i da još više učinimo za ovaj grad, rekao je Čakić o inicijativi koja je naišla na izuzetan odjek, kako umjetnika, tako i građana. 

O samozatajnom autoru rekao je sledeće: Idrizove su slike izrađene u različitim manirama, a jedna riječ koja ga može karakterizirati je - vještina. Vješto barata slikarskim zanatom. Eto, petometarska plava slika gotovo je rađena u rasterima, a ima nove dimenzionalnosti tako da je možemo nazvati novim slikarstvom, a istovremeno tradicionalnim slikarstvom. Poštujem rad, vještinu, dugogodišnji angažman i suprugu Edibu koja mu je cijeli život bila podrška i možemo kazati da je Idriz ovo što jest zahvaljujući i Edibi, emotivan je bio pulski kipar.

Autor se obratio posetiocima, istaknuvši da je ovo novi povratak: Nakon četiri desetljeća rada u Parizu vraćam se u svoj grad, grad svoje mladosti i osjećam neku novu energiju, neki pokret, nešto se mijenja nabolje i trebali bismo svi sudjelovati u tome. Najvažnije je pomagati djeci, zaključio je slikar, zahvalivši se pulskom gradonačelniku Filipu Zoričiću.

Naime, Grad je osigurao izlagački prostor i potrebnu logistiku da bi se ova humanitarna izložba održala. Otvorenju izložbe prisustvovala je i Anja Ademi, pročelnica Upravnog odeljenja za lokalnu samoupravu te u ime gradonačelnika i cele gradske uprave izrazila veliko zadovoljstvo i još jednom podržala ovu inicijativu.

Iskustvo umjetnosti proizlazi iz intuicije i pojedinačno je. Nadam se da ćete svi koji budete danas i u iduća dva tjedna pogledali izložbu uspjeti pronaći nešto za sebe i time pomoći najmlađima, poručila je Ademi. Pozvala je građane da učestvuju u humanitarnoj akciji i posete izložbu koja je u ovom novom-starom gradskom prostoru otvorena do 15. januara.

Od prodaje knjige, više od 2.000 EUR prikupljeno za decu sa autizmom 

Novinar i pesnik Arber Selmani predao je Udruženju za autiste u Prištini drugi deo zarade od prodaje svoje knjige „Kosovo u 14 kulturnih priča“, kako je obećano na prvoj promociji knjige. Donirani iznos ovoga puta iznosio je 1.285 evra, koji će biti za pomoć porodicama koje imaju decu sa autizmom. Ukupan iznos koji je pesnik donirao ove godine dostiže 2.318 evra.

Danas sam Udruženju „Autizam“ – Priština poslao poslednju donaciju za ovu godinu, od prodaje moje druge knjige. Ukupno je u tri donacije prikupljeno 2.318 evra, na čemu se zahvaljujem i klanjam se svakome od vas! BEZ VAS nije moguća ni dobrotvorna akcija, ni kupovina knjiga, niti ova pomoć. Srećno. Od ličnog poziva, samo za poslednje tri nedelje prikupljeno je oko 500 evra. Zahvaljujem mu se ovde, na ovoj poslednjoj donaciji, posebno mojoj prijateljici Zani Hodži koja je sa svojim timom kupila 20 primeraka knjige ove godine, i drugom prijatelju Rudini Jakupikoja je takođe kupila 5 primeraka za sebe i svoje kolege. Veoma sam počastvovan što ste mi pomogli od marta ove godine kada je knjiga izašla u prodaju, rečeno je u objavi na Fejsbuku.

Dalje, Selmani je pokazao da je umetnica Dafina Zećiri takođe bila u poseti Udruženju.

Danas je, na sreću, Udruženje za autizam posetila i pevačica i moja prijateljica Dafina Zećiri . Dafina je fizičku prodaju svog poslednjeg albuma posvetila ovom udruženju i dobrobiti ove dece, i iako ne mogu da kažem, iznos koji Dafina donira je iznad očekivanja i predviđanja, i to me čini veoma srećnom. Dafina je danas obećala da sa tim neće stati, a ova bivša je želela da posluži kao inspiracija svakom drugom umetniku! Besa, ni ja neću stati sa tim!, dodao je Selmani.

Osnovci donirali svoje vreme i volontirali u kreativnoj radionici sa decom sa posebnim potrebama

Talentovani đaci delčevskih škola zajedno sa korisnicima Dnevnog boravka su tokom tri dana učili tajne slikanja u okviru Likovne radionice koja se realizuje u okviru manifestacije „Dani humanosti”.

U radionici je, kako dodaju iz Nacionalne ustanove Centar za kulturu „Nikola Jonkov Vapčarov“ iz Delčeva, aktivno uključeno 16 učenika i tri osobe iz Dnevnog centra za osobe sa invaliditetom.

Stručni saradnici su Aleksandar Belogaški i Blagica Stojanovska, a primarni cilj aktivnosti je integracija i druženje učesnika, ali i izrada umetničkih dela sa posebnim akcentom na slikarske tehnike, dodaju iz Centra za kulturu.

Radovi sa radionice biće izloženi po završetku radionice.